Díszhalak & Növények

Üdvözlök mindenkit! Ez az oldal a díszhalakkal, az akváriumi növényekkel, halbetegségekkel és egyéb dolgokkal foglalkozik, rövid leírást mutat be róluk,valamint már dísznövényekkel és kertészettel foglalkozik.

Halbetegségek


Leggyakoribb halbetegségek:

Horogféreg - Lernaea

horogfereg_-_lernaea.jpg

Tünetei: A hal összevissza úszkál, a kövekhez,fadarabokhoz, vagy az aljzathoz dörgölőzik. Testén kicsi,féregszerű élőlények láthatók, gyulladt bőréből fehéreszöld szálak lógnak ki.

Oka: Az evezőlábú rákok közé tartozó parazita (Lernaea) kifejlett példányai horgas fejüket a hal bőrébe fúrják, testük fonálszerűen lóg ki; a tavi halakat gyakran megtámadja.

Kezelése: A halat ki kell venni a medencéből és csipesz segítségével óvatosan el kell távolítani a bőréről a parazitát; ne szakítsuk le a fejét. A sebet kezeljük antibakteriális készítménnyel.


Székrekedés

Tünetei: Szabálytalan és rendszertelen széklet. Ha nem kezelik, az érintett hal nagyon legyengül. A szorulásos hal nem táplálkozik, nem vagy alig ürít, az aljzaton pihen és dúzzadt hasa miatt összetéveszthető a vízkórral.

Oka: Szegényes, vagy nem megfelelő táplálék, néha túltáplálás.

Kezelése: A medence vizébe 10 literenként egy teáskanál magnézium-szulfátot (keserűsót) keverjünk. Ha a hal meggyógyul, változtassunk az étrendjén.


Vízkór/Malawi-kór

Tünetei: Duzzadt has, a pikkelyek elállhatnak a testtől. Vízkórnak neveznekminden olyan betegséget, amikor a hasüreg abnormálisan megduzzad; a betegség okát általában csak a hal pusztulása után, boncolással lehet megállapítani. A krónikus vízkór általában lassan alakul ki. A Malawi-kór a kelet-afrikai bölcsőszájúhalakat gyakran megtámadó vízkór.

Oka: Szervi megbetegedések, vagy környezeti problémák, pl.: magas nátrium-klorid (konyhasó) szint, sok nitrát, baktériumok vagy helytelen táplálkozás.

Kezelése: Nincs. Változtassunk a medence körülményein és a táplálékon.

Úszórothadás

Tünetei: Gyulladt (vörös) úszósugarak vagy az úszók hártyáinak szétesése (harcsákon bajusz is). A hosszú, fátyolszerű úszójú halakat jobban veszélyeztetheti.

Oka: a rossz vízminőség miatti baktériumos fetrőzés. Előidézheti az úszócsipkedés, a helytelen hálózás és a vitaminhiány is.

Kezelése: A víz minőségének javítása, a megfelelő vízkémiai értékek beállítása révén. Vegyük ki a halat a medencéből és a sérült részeket antibiotikummal kezeljük, vagy fürösszük meg enciánkék oldatban. Súlyos esetben állatorvostól kérjünk segítséget.

Haltetű

haltetu.jpg

Tünetei: A hal kövekhez, fadarabokhoz, vagy az aljzathoz dörgölőzik. Pikkelyein kicsi, kerek, lapos és áttetsző élősködők láthatók.

Oka: A haltetvek (Argulus) kicsi, élősködő rákok, szívókorongjaikkal a halak bőrére tapadnak és a vérüket szívják. A nőstények leválnak gazdájukról és petéiket valamilyen szilárd felületre rakják.Lárváik 4 hét múlva kelnek ki, és új gazdát keresnek.

Kezelése: A halat ki kell venni a medencéből, és le kell csipegetni a bőréről az élősködőket, a sebeket antibiotikummal kell kezelni. A medence vizét is kezelni kell, hogy elpusztuljanak a lárvák.

Gombás fertőzések

Tünetei: Vattaszerű kinövések a testen, a gombák foltokban nőhetnek, vagy az egész testet penésszerűen ellepik.A gombák azokat a területeket támadják meg, ahol a hal bőrét és úszóit védő nyálkaréteg valamilyen sérülés, vagy parazitás fertőzés miatt hiányzik.

Oka: A fertőzés másodlagos: sérülések helyén parazitás fertőzést követően, vagy rossz vízminőség miatt alakul ki. Gyakran a darakórt követi.

Kezelése: Az akvárium vizét gombaírtó szerrel kezeljük. Szüntessük meg a gombafertőzést kiváltó okát, rossz vízminőséget, kezeljük a halak sebeit és távolítsuk el a parazitákat.

Kopoltyúférgesség - Dactylogyrus

Tünetei: Nehéz légzés (más is okozhatja), súlyos fertőzés esetén üveges szemek, fakó szín, gyulladt kopoltyúlemezek, rossz mozgáskoordináció (az oxigénhiány miatt).

Oka: A kopoltyúlemezeken apró, szabad szemmel nem látható, élősködő laposféreg telepszik meg.

Kezelése: A megtámadott halak híg formalin oldatos (2ml/10l víz) fürösztése pár percig, a medence vizének kezelése a díszhalkereskedésekben kapható gyógyszerrel (pl.: Sterazin, Gyrokill). A peték ellenállnak a szernek, csak kikelésük után hatásos.

Lyukas fej (Hexamitiasis)

lyukas_fej.jpg

Tünetei: A fej és az oldalvonal érzékelő gödrei megnagyobbodnak és elgennyednek; az ürülék híg és nyúlós. A diszkoszhalak gyakori betegsége.

Oka: Egy belső parazita (Hexamitia) okozza, ami gyakori a fiatal bölcsőszájúhalakban és gurámikban, de csak a stressztől legyengült, idős vagy rossz környezetben élő halakat betegíti meg

Kezelése: A medence vizét metrodinazol készítménnyel kezeljük. a vízben 10 literenként 100 mg-ot kell feloldani a szerből használat előtt. A kezelést 3 nap múlva meg kell ismételni.

Bélparaziták

Tünetei: A jól táplált halak lefogynak; súlyos esetben a paraziták kitüremkednek a testnyílásokon. Általában a frissen importált, a természetből gyűjtött példányokon fordul elő, de a tünetekfajtól függően, csak több hónap múlva jelentkeznek.

Oka: Különféle bélférgek, melyek átfúrják a szöveteket és a vérből vagy más testfolyadékokból táplálkoznak.

Kezelése: Féreghajtókkal, melyet az állatorvos ír fel. A szert a halak táplálékába kell keverni és a medence vizét is kezelni kell

Halpiócák

Tünetei: A halak a dekorációhoz, vagy az aljzathoz dörgölőznek. A piócák láthatóak, amint a hal bőrére tapadnak; érintésre összehúzódnak.

Oka: A piócák a szívószájuk segítségével a hal bőrére tapadnak, és a vérét szívják. Peterakáskor leválnak a halról, petéiket a növényekre, kövekre rakják.

Kezelése: Gyenge fertőzés esetén csipesszel szedjük le a piócákat, a sebet antiboitikummal kezeljük. Súlyos fertőzéskor a medence vizét kezeljük metrifonat oldattal (2,5-4 mg/10 l) és cseréljük ki az aljzatot, valamint dekorációt.

Dülledt szem - Exophthalmia

dulledt_szem.jpg


Tünetei: A szem kitüremkedik a szemgödörből és gyulladtnak látszik; a hal általában lefogy.

Oka: Általában a rossz vízminőség, a gondatlan kifogás vagy verekedés miatt alakul ki, ami megnöveli a fertőzések veszélyét. Kialakulhat baktériumos fertőzés (vérmérgezés, tuberkolózis) vagy belső élősködők miatt is.

Kezelése: Változtassunk a medence vizén; a gyógyulás lassú lesz. A vérmérgezés antibiotikummal kezelhető.A élősködővel, vagy tuberkolózissal fertőzött halat el kell távolítani a medencéből és meg kell semmisíteni.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 35
Heti: 107
Havi: 346
Össz.: 363 213

Látogatottság növelés
Oldal: Halbetegségek
Díszhalak & Növények - © 2008 - 2024 - akvariumihalak.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »