Díszhalak & Növények

Üdvözlök mindenkit! Ez az oldal a díszhalakkal, az akváriumi növényekkel, halbetegségekkel és egyéb dolgokkal foglalkozik, rövid leírást mutat be róluk,valamint már dísznövényekkel és kertészettel foglalkozik.

Itt pontokba szedve elolvashatod az akvárium berendezésének folyamatát.


A szerelvények összeállítása és a dekoráció

1. Az állvány vagy szekrény stabil elhelyezése, ha szükséges, vízszintbe állítása. Az állványra elöször tegyünk egy méretre vágott alátét lemezt, majd habszivacs lapot kell rátenni, erre kerül a tiszta, meleg, mosószermentes vízzel kimosott, száraz medence. Nagy akvárium felemeléséhez segítőre van szükség. Ellenőrizzük, hogy a medence stabilan áll az állványon vagy a szekrényen. Ha talajszűrőt használunk, a szűrőlemezt tegyük a medence fenekére és állítsuk bele a felemelő csövet.

2. A légvezeték csövét csatlakoztassuk az emelőcsőhöz. Hatékonyabb a levegőztetés, ha az emelőcső alsó részén porlasztót illesztünk a levegőáramlás útjába. Az emelőcső végére fejszivattyú is felszerelhető: ha nem férne el a fedél alatt, vágjuk le a csövet a megfelelő méretűre.

3. A megmosott aljzatot kis adagokban terítsük szét az akvárium fenekén legalább 2,5 cm vastag rétegben. Ha fenéklakó halakat, vagy olyanokat amik az alzatban ásnak, a dekoráció nehéz darabjait szilárdan az aljzatba kell ágyazni. A nagy kövek nehezebben mozdíthatók el ha közvetlenül a szűrőlemezen vagy a medence fenekén ülnek, és nem az aljzaton. Ha az összes talajanyagot beszórtuk a medencébe, rá lehet rakni a könnyebb köveket, virágcserepet és fát.

4. Minden követ szilárdan ágyazzunk be a talajba. Ha nincs előre elkészített építményünk, akkor az építmény alsó köveinek alja lapos legyen, és figyeljünk rá, hogy minden darab biztonságosan legyen egymáson. A köveknek nem szabad az üvegfalhoz támasztani, és csak annyit helyezhetünk egymásra, amennyi nem borul össze. Környékük kaviccsal tölthető fel, kb. 4 cm végleges vastagságig. Az aljzatot végül úgy simítsuk el, hogy hátrafelé kissé emelkedjen. A műszaki berendezéseknek helyet kell biztosítani a kövek berakása közben.

5. A kövek után helyezhető el a fa dekoráció. A nagyobb darabokkal el lehet takarni a műszaki berendezéseket. Virágcserepek is alkalmasak barlangok, búvóhelyek kialakítására (nem a lágyvízű medencében). Gyakran az előáztatott fa se olyan nehéz, hogy lennt maradjon a talajon, ezért kövekkel kell lesúlyozni.

6. A fűtő- és hőszabályó berendezés a medence hátsó belső falára kerüljön, minél közelebb az aljzathoz. A jobb hőelosztás érdekében kissé ferdén helyezzük el. A termosztát rész legyen feljebb. Ha műanyag növényeket használunk, ezek már behelyezhetők az akváriumba.

7. Az akvárium feltöltése történhet közvetlenül csapról, mivel a halakat csak később az érett vízbe lehet majd elhelyezni. Az aljzat felkavarodása elkerülhető, ha egy tányérra, vagy egy kőre engedjük.

8. A motoros külső és belső szűrőket is most kell a helyére szerelni, a használati utasítás szerint. Helyezzük el a légszivattyút és a hőmérőket is. Kapcsoljuk be a berendezéseket és mindent ellenőrizzünk. Lehet, hogy a motoros szűrőt óvatosan meg kell rázni, hogy eloszlassuk a légzsebet a rendszerből.

9. Várjunk 2-3 napot, hogy a víz hőmérséklete elérje a kívánt értékeket és állandósuljon. Mövényeket csak ezután vásároljunk és ültessük be, a trópusiak hideg vízben ugyanis könnyen elpusztulhatnak. A várakozási idő alatt meggyőződhetünk a berendezések működéséről is.

Növények ültetése

1. A medence feltöltése után néhány nappal bekerülhetnek a növények. Ültetés előtt egy műanyag csövön engedjünk le egy vödör vizet hogy ne csorduljon ki a medencéből. A csomóban vásárolt növényeket óvatosan szedjük szét, és egyenként ültessük el. Egyszerre csak egy növénycsoportot ültessünk el, a többit addig meleg, nedves helyen tároljuk. Minden fajt kis csoportokban ültessünk el a jó búvólyekek kialakítása miatt. Ültetéskor vegyük figyelembe a növények színét, levélformáját, alakját, valamint növekedési esélyüket is.

2. Elsőként az akvárium hátuljába és oldalai mentén az aránylag magas növésű növényeket ültessük. A medence elülső részébe az alacsonyabbakat és egy-két tartós növényt telepítsünk. A növényeknek csak a gyökerét ássuk el az aljzatba, a hajtások és levelek maradjanak szabadon. Több növényi szintet alakíthatunk ki, ha az erre alkalmas fajokat dekorációra kötözzük (pl.: mohafélék). Ültetés közben figyeljünk rá, hogy ne mozgassuk el a köveket, fákat, vagy műszaki berendezéseket.

3. Mikor végeztünk az ültetéssel, és elégedettek vagyunk az eredménnyel, visszaönthetjük a félretett vizet. Gondoskodjunk róla, hogy a víz megfelelő hőmérsékletű, és kapcsoljuk be a világítást. Először rendezetlennek tűnnek majd a növények, de a következő napokban felegyenesednek, és a gyökerei megkapaszkodnak az aljzatban. Az ültetést követően a víz zavaros, de a szűrés hatására gyorsan tisztulni kezd.

Halak betelepítése

1. A halakat ne vegyük ki azonnal abból a műanyag zacskóból, amiben hazaszállítottuk. A zacskót legalább egy órán át hagyjuk a víz felszínén úszni, hogy átvegye a medence vizének a hőmérsékletét. Ennyi idő alatt a halaknak nem történik semmi bajuk sem, ha a zacskó zárva marad. Ha kinyitjuk, akkor a száját fordítsuk kifelé és egyik szélét erősítsük a medence oldalához egy ruhacsipesszel.

2. Egy óra múlva engedjük ki a halakat. A zacskóbol ne engedjük a medencébe a vizet. Sok akvarista elöször egy vödörbe engedi ki az uj halakat, majd onnan hálóval befogja, és átteszi az akváriumba. Mások kicsi hálóval halásszák ki őket a zacskóból, de ezt nagyon ügyesen kell végrehajtni, hogy ne sérüljenek meg a halak. Elterjedt és gyors módszer ha a zacskó száját a vízbe tesszük és hagyjuk hogy a halak maguktól kiússzanak. Így persze belekerül a medencébe a zacskóból a víz, de elkerülhetjük hogy megsérüljenek a halak.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 12
Heti: 97
Havi: 545
Össz.: 359 159

Látogatottság növelés
Oldal: Akvárium berendezése
Díszhalak & Növények - © 2008 - 2024 - akvariumihalak.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »